13 lutego, w Casablance w Maroku, po raz 25. zaprezentowano najnowsze wyniki badań nt. przedsiębiorczości, prowadzonych w ramach międzynarodowego projektu Global Entrepreneurship Monitor.
Zdaniem autorów raportu Global Entrepreneurship Monitor (GEM) 2023/2024 Global Report edukacja przedsiębiorczości w szkołach jest jednym z najsłabszych elementów ekosystemu przedsiębiorczości w większości badanych państw. Kolejne negatywnie oceniane zjawisko to niewystarczające wsparcie społeczne dla kobiet przedsiębiorczyń, również dostrzegane w większości krajów. Pomimo, że globalnie, prowadzenie biznesu staje się zadaniem coraz bardziej wymagającym, przedsiębiorcy nadążają za wymaganiami dzisiejszych czasów. Co najmniej połowa młodych przedsiębiorców z 25 na 33 kraje wskazała, że cele zrównoważonego rozwoju traktuje priorytetowo w swojej działalności. Co więcej, w większości badanych krajów zarówno młodzi jak i dojrzali przedsiębiorcy deklarują wykonanie konkretnych działań ograniczających negatywny wpływ ich przedsiębiorstw na środowisko.
Polakom trudno jest wrócić do optymizmu sprzed pandemii, mimo dostrzegania dobrych szans na rozpoczęcie biznesu w swoim otoczeniu. W porównaniu do 2019 r. udział Polaków, którzy uważają prowadzenie firmy za realną opcją na życie zmniejszył się niemal o połowę (z 78% do 43% w 2023 r.).
Pogłębiony raport o sytuacji w Polsce na tle innych krajów świata już za kilka miesięcy na stronie PARP. Polska reprezentowana jest w projekcie GEM przez PARP i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach od 2011 r.
Zobacz pełny raport: Global Report 2023/2024
Za:
https://www.parp.gov.pl/component/content/article/85867:global-entrepreneurship-monitor-2023-2024-globalny-raport-juz-dostepny