Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) informuje o wprowadzeniu zmiany do dokumentacji dla naboru przedsięwzięć MŚP w ramach działania „Inwestycje w dywersyfikację działalności sektora HoReCa” finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Wprowadzona zmiana dotyczy obniżenia wymaganego spadku obrotów z 30% do 20% liczonych rok do roku.
Do 20 sierpnia br. trwa nabór wniosków do KPO HoReCa. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura.
Od 1 sierpnia br. o wsparcie mogą ubiegać się również firmy, które wykażą spadek obrotów w latach 2020–2021 wynoszący co najmniej 20%, a nie 30% – jak dotychczas. W związku z tą zmianą, aktualizacji uległy Regulamin oraz Kryteria wyboru przedsięwzięć MŚP. Kryterium B.3 dotyczące obniżenia minimalnego spadku obrotów z 30% na 20% ma brzmienie:
„2. Wnioskodawca zadeklarował, że spadek obrotów został obliczony zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie wyboru przedsięwzięć MŚP oraz Instrukcji wypełniania wniosku o objęcie przedsięwzięcia MŚP wsparciem, stanowiącej załącznik do tego Regulaminu. Kryterium uznaje się za spełnione, jeżeli spadek obrotów w ujęciu rok do roku wyniósł co najmniej 20%.
W przypadku, gdy spadek obrotów w ujęciu rok do roku:
- wynosi co najmniej 20%, ale jest niższy niż 40% – 1 pkt,
- wynosi co najmniej 40%, ale jest niższy niż 50% – 3 pkt,
- wynosi co najmniej 50% – 5 pkt”.
W ślad za powyższą zmianą również zmieniono Instrukcję wypełniania wniosku w zakresie przykładu obrazującego wyliczenie spadku obrotów.
Wsparcie w ramach Inwestycji mogą otrzymać podmioty, które prowadzą działalność definiowaną kodem PKD (lista kodów PKD wskazana jest na stronie działania) i mają ten kod wpisany w podstawowej lub w dodatkowej działalności przedsiębiorstwa wnioskodawcy.
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia MŚP wynosi 600 tys. zł. Maksymalna kwota wsparcia na przedsięwzięcie MŚP to 540 tys. zł. Maksymalna intensywność wsparcia przedsięwzięcia MŚP nie może przekroczyć 90% kosztów kwalifikowalnych. Firmy będą mogły przeznaczyć dofinansowanie na koszty inwestycyjne, technologie cyfrowe, usługi szkoleniowe i rozwojowe.
Na dzień złożenia wniosku wnioskodawca powinien prowadzić działalność gospodarczą w województwie, w którym zgłasza lokalizację przedsięwzięcia MŚP. Prowadzenie działalności w województwie musi zostać potwierdzone wpisem do odpowiedniego rejestru.
Więcej informacji na temat naboru znajduje się na stronie PARP.