Seminarium online: Zagadnienia prawne związane z działalnością eksportową (29 – 30.05.2020 r.)

from to
Scheduled Wpis na blogu Wydarzenia EEN

Stowarzyszenie „Wolna Przedsiębiorczość” Oddział Terenowy w Gdańsku serdecznie zaprasza na organizowane w ramach programu Pomorski Broker Eksportowy seminarium online: Zagadnienia prawne związane z działalnością eksportową.

Seminarium realizowane jest w ramach cyklu „Export Professionals” – czterech dwudniowych (piątek i sobota) intensywnych spotkań online wypełnionych praktyką i wiedzą ekspercką w zakresie organizacji i rozwoju działalności eksportowej przedsiębiorstwa.

Zapisy na stronie https://tiny.pl/7rf8n

Seminarium poprowadzi Radca prawny Krzysztof Skrobański, który przybliży tematy związane z zawieraniem umów handlowych w działalności eksportowej, z ochroną własności intelektualnej oraz podpowie rozwiązania na najczęściej zgłaszane przez eksporterów problemy prawne. Mecenas Anna Kujaszewska omówi Konwencję Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów oraz przepisy dotyczące rozstrzygania sporów międzynarodowych, rolę listu intencyjnego, najczęściej popełniane błędy przy zawieraniu umów międzynarodowych oraz sposoby ich unikania.

Tematy seminarium w piątek 29.05.2020 (9.00 – 16.00):

– Uwagi wstępne w zakresie eksportu. Podatek VAT i związane z nim komplikacje.
– Ochrona własności intelektualnej eksportera. Patent. Znak towarowy.
– Umowy handlowe w działalności eksportowej. Charakterystyka i główne problemy. Odpowiedzialność za towar. Incoterms.

Tematy seminarium  w sobotę 30.05.2020 (9.00 – 15.00):

– Case study umowy handlowej opartej na eksporcie. Wspólna analiza ryzyka i zastosowanych rozwiązań.
– Charakterystyka listu intencyjnego w obrocie międzynarodowym – na co uważać?
– Szczegółowe omówienie Konwencji Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów.
– Przepisy dotyczące rozstrzygania sporów międzynarodowych.
– Źródła prawa, hierarchia, zależność między konwencją, a prawem krajowym.
– Rozporządzenie Rzym I – wybór prawa właściwego.
– Rozporządzenie Bruksela bis – omówienie właściwości sądu.

Po każdej części teoretycznej zaplanowano godzinny panel Q&A (pytania uczestników i odpowiedzi ekspertów).

Krzysztof Skrobański – Partner Zarządzający Kancelarii Radców Prawnych COGNITOR Skrobańscy i Szarmach. Radca prawny z 5 letnim doświadczeniem. Zawodowo zajmuje się wsparciem przedsiębiorców w zakresie prawa handlowego i gospodarczego. W swojej praktyce skupia się także na wsparciu handlu zagranicznego różnych branż, od elektroniki po branżę spożywczą. Tworzy i recenzuje umowy handlowe w obrocie unijnym i międzynarodowym.  Aktywnie wspiera lokalnych przedsiębiorców oraz startupy. W pracy zawodowej stawia przede wszystkim na skuteczność i prostotę rozwiązań, przygotowywanych indywidualnie dla Klientów.  Prywatnie – miłośnik fantastyki, historii i żeglarstwa.

mec. Anna Kujaszewska – adwokat z doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców i osób prywatnych. Dzięki wykształceniu ekonomicznemu i prawnemu doskonale rozumie przedsiębiorców i zna ich punkt widzenia. Prowadzi własną kancelarię, specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym, karnym i medycznym. Jest członkiem Wojewódzkiej Komisji
Ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Prowadzi szkolenia dla przedsiębiorców, konsumentów. Autorka publikacji z zakresu prawa.

Gdzie i kiedy?

Seminaria odbywają się online po zalogowaniu na platformie internetowej udostępnionej przez Stowarzyszenie „Wolna Przedsiębiorczość” Oddział Terenowy w Gdańsku.
W piątek 29.05.2020 r. od godziny 9.00 do godziny 16.00 oraz w sobotę 30.05.2020 r. od godziny 9.00 do godziny 15.00.